Bludička

Projekt bludička vzniknul z potřeby inteligentního osvětlení naší zahrady. Veškeré věci, které jsou dostupné, a není jich málo, vesměs nevyhovují požadavku "chci si to ubastlit sám a chci si to ohnout jak potřebuju" Po uzrátí myšlenky a zvážení všech pro a proti jsem se opravdu vydal cestou vlastního vývoje. Moje myšlenka, že chci inteligentní tyčová a pochozí světla do venkovního prostředí mě utvrdila v tom, že použití obecných sbernic SP,I2C nebo ovládání ledek RGB je nesmysl. Vzdálenosti budou dlouhé a drivery to více jak na 20m nebudou schopny ovládat. Myšleno věci typu Čina - Magic home, standart Hornbach a podobné.(Proudové nároky a cena by byly nesmyslné). Každá Bludička (elektronika) bude mít svuj vlastní MCU attiny412 a pro komunikaci bude použita sběrnice RS485. Každá Bludička bude samostatná jednotka s unikátním ID, kterou pujde po sběrnici samostatně ovládat. To jakým způsobem je zatím ve hvězdách.

Každá Bludička bude mít svojí vlastní inteligenci a i bez použití sběrnice bude možné ji používat jako statické světýlko zapínané přivedením napájecího napětí. I v tomto režimu pujde Bludičku po sběrnici nastavit. (barevnost, rychlost a interní program)

Prozatím je řízení všch bludiček ve hvězdách z největší pravděpodobností budou zaintegrovány na nějaké RSPI, odkud budou řízeny např NODE REDEM, do budoucna máme v plánu vše přiintegrovat k nějakému většímu systému.

Prozatím je vše připraveno tak aby se s tím dalo hrát. Ja používám Atmel studio a Arduino IDE. Použitý procesor Tinny412 (má podporu v Arduino IDE - megaTinyCore) jen to chce kvalitní programátor, já používám Atmel ICE.

Napájení: 6 - 30V dle vaianty zdroje

Komunikace: RS485

 

Pro inspiraci přikádám testovací provedení sestavy bludička. Svetýlko bude zaintegrováno do Bazénářkslé trubky a jako rozptylka je použitá trubka PLEXIGLAS DF držáky elektroniky jsou tištěné na tiskárně.

Aktualizace 12.12.2020

15.12.2020 - Test s Magic Home driverem

9.4.2020 - za těch pár měsícu jsme s bludičkou attiny412 nepokročili, až na odnož, která bude fungovat na ESP a nějakým alternativním fw. (Tasmota, ESPhome, Wled) Fw. jsem otestoval, ale pro muj účel ovládání z HomeAssistant se prozatím nejpoužitelnější jeví fw. ESPhome. Fw. Tasmota, ale používám v chytrých zásuvkách z OBI.

Celá část mojí integrace HomeAssistantu běží lokálně, a žádné ze zařízení není směrované přes cokoliv čínského atd. Samozžejmně,že se připojuji i z webu, ale pomocí směrování na domenu.